ŹRÓDŁA ODNAWIALNEWentylacja z wykorzystaniem rekuperatora (odzysk ciepła)

Wymiana powietrza w pomieszczeniach z zastosowaniem rekuperatora polega na usunięciu powietrza zużytego i dostarczeniu świeżego o odpowiednich parametrach wraz z odzyskiem ciepła, które w zwykłych instalacjach jest usuwane z powietrzem wywiewanym. Zużyte powietrze z pomieszczeń systemem kanałów transportowane jest do rekuperatora, gdzie podlega filtrowaniu, następnie przechodzi przez wymiennik ciepła i wyrzucane jest przez kanał wylotowy na zewnątrz budynku. Świeże powietrze kanałem wlotowym zasysane jest do wnętrza urządzenia gdzie przechodzi przez filtry, które wyłapują zanieczyszczenia. Następnie powietrze przechodzi przez wymiennik ciepła ogrzewane jest ciepłem oddanym przez powietrze usuwane. Podgrzane powietrze tłoczone jest następnie do wentylowanych pomieszczeń. Ilość powietrz nawiewanego oraz wywiewanego najczęściej jest jednakowa (prawidłowy bilans).

Korzyści z zastosowania instalacji wentylacyjnej z odzyskiem ciepła

- efektywny odzysk ciepła co zarazem daje nam obniżenie kosztów ogrzewania

- stały przepływ świeżego powietrza eliminujący przeciągi

- filtracja nawiewanego powietrza z kurzu, pyłków, roztoczy wywołujących alergie

- eliminacja zawilgocenia pomieszczeń wywołujących rozwój grzybów i pleśni

Wykonujemy projekty i montaże najnowszych systemów wentylacji z odzyskiem ciepła (Brink) Wentylacja z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja, to stały dopływ świeżego powietrza oraz znaczna oszczędność w kosztach ogrzewania. Nasze urządzenia (rekuperatory) są przyjazne dla środowiska, a co najważniejsze gwarantują skuteczny odzysk ciepła. Zapewniamy wysoką jakość świadczonych usług, stosujemy materiały wyłącznie renomowanych firm (Lindab).

Prowadzimy serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instalowanych systemów. Dzięki naszemu doświadczeniu i stale podnoszonym kwalifikacjom, sprostamy wszystkim oczekiwaniom naszych Klientów.

Jesteśmy jednym z głównych wykonawców instalacji wentylacyjnych z odzyskiem ciepła na terenie Poznanie i całej Wielkopolski – współpracujemy z firmami z lokalnego rynku dla których wykonujemy większość instalacje.

 

Systemy solarne

Układu solarnego
Zasada działania jest prosta i przypomina pracę instalacji CO. Jest to układ zamknięty, w którym przez kolektor i wężownicę przepływa płyn niezamarzający na bazie glikolu. Płyn ten odbiera ciepło z miedzianego absorbera ogrzewanego pod wpływem promieniowania słonecznego do wysokich temperatur, a następnie gorący płyn przepompowywany przez wężownicę zasobnika oddaje ciepło wodzie. Cykl przekazywania ciepła z kolektora do zasobnika trwa tak długo jak świeci słońce. Pracę pompy nadzoruje sterownik elektroniczny, który czuwa nad prawidłowym działaniem układu solarnego. Czujniki sterownika umieszczone są w kolektorze oraz w zasobniku dostarczając danych o temperaturze w układzie. Zapobiega to odwróceniu zasady działania układu solarnego. Dodatkowo naczynie w zbiorcze zabezpiecza układ przed zbyt dużym ciśnieniem spowodowanym wzrostem temperatury i brakiem odbioru wody przez użytkowników.

Zastosowanie
Ogrzewanie wody użytkowej
Optymalnie dobrane instalacje solarne zamontowane w domach jednorodzinnych pozwalają zmniejszyć o ok. 60% roczne zużycie tradycyjnej energii niezbędnej do ogrzewania wody użytkowej. Tak dobrane instalacje pokrywają zazwyczaj do 95% zapotrzebowania na ciepło w okresie od kwietnia do września.
Ogrzewanie wody w basenach
Coraz częściej kolektory słoneczne wykorzystuje się do podgrzewania wody w basenach kąpielowych. Utrzymanie temperatury 23-24 st. C w okresie czerwiec-sierpień wymaga zainstalowania 0,8- 0,9 m2 kolektora na 1 m2 basenu bez osłony termicznej. Dla basenów z osłoną termiczną wystarczy 0,4 – 0,6 m2 kolektora na 1 m2 basenu.
Wspomaganie układu centralnego ogrzewania
Dogrzewanie pomieszczeń z zastosowaniem układu solarnego jest najbardziej wydajne w okresach przejściowych (marzec-kwiecień, wrzesień-październik). Istotną rolą odgrywa tutaj rodzaj zastosowanego systemy grzewczego. Kolektory słoneczne wykazują najwyższą wydajność współpracując z ogrzewaniem niskotemperaturowym, podłogowym lub ściennym. Średnio przyjmuje się, że 1 m2 kolektora słonecznego na 10 m2 powierzchni ogrzewanej.